Az SG90 micro servo vezérlése talán a legegyszerűbb kapcsolás, amit bemutatok, és nem is nagyon szeretném taglalni a szervó motorok alkalmazását. Legtöbb esetben az RC modellekben alkalmazzák őket, irányítási funkciókra. A teszteléshez az alábbi képen látható SG90 szervót használtam. A forráskódot is az adafruit honlapjáról szedtem le, és itt olvasható egy egész jó leírás angolul a szervók vezérléséről.
A bekötés talán itt a legegyszerűbb, mert csak 3 vezeték van. Abból kettő a tápellátásnak, egy pedig a vezérlésnek. A barna vezeték a GND a piros vezeték az 5V és a narancssárga vezeték a vezérlésé. Itt jegyezném, meg hogy a vezérlésnél teljesen mindegy, hogy az arduino analog pinjére vagy a digitális pinjére kötünk be.
SG90 micro servo vezérlése Arduinoval Forráskód:
#include < Servo.h > int servoPin = A0; Servo servo; int angle = 0; // szervó pozíció szögben void setup() { servo.attach(servoPin); } void loop() { // mozgatás 0 foktól 180 fokig for(angle = 0; angle < 180; angle++) { servo.write(angle); delay(5); } // mozgatás visszafelé 180 foktól 0 fokig for(angle = 180; angle > 0; angle--) { servo.write(angle); delay(5); } }
A szervo motorok felhasználási területeit szerintem nem nagyon bemutatnom. A legelterjedtebb hobbi alkalmazás szerintem a rádió távirányítású (RC) modellek irányítása. Nagyon nagy előnyük, hogy egy pillanat alatt reagálnak, és nagyon gyorsak. Arról nem is beszélve, hogy a felépítésüknek köszönhetően viszonylag nagy energiát képesek kifejteni a rájuk szerelt karokra. Ebből kifolyólag sok helyen láttam, hogy hobbi étel is ital automaták vezérléséhez használták ezeket a motorokat. Elég gyors, elég erős és még olcsó is.
A Szervo motor és az arduino megvásárolható a Webshopban: