Kedves Blogolvasó!
Raspbian Webcam szerver telepítés, avagy mi történik otthon? Ez a lehetőség sokak számára fontos, hogy ha elmennek otthonról, akkor be tudjanak pillantani a lakásukba. Erre van egy remek linuxos alkalmazás a motion. Én a „megfigyelésre” egy olcsó kis 1300 Ft-os webcamerát használtam, ami mondjuk a felvételek minőségén meg is látszik. Viszont komolyabb megfigyelésre nem is akartam ezt a kamerát használni, mert azon felül hogy erre alkalmatlan nincs is nagyon mit mefigyelnem. A motion lehetőségei közül én csak a legegyszerűbbet teszteltem le. Be tudok pillantani webes felületen keresztül a szobába ahol a pi van, és ha mozgás van, akkor képeket készít az alkalmazás. Csak ennek az alkalmazási módnak a leírását és a beállításait teszem közzé.
Lássuk is a telepítést:
Első lépésben miután csatlakoztattuk az eszközünket, nézzük meg, hogy mi a tünet az USB fronton.
lsusb
Ezután nézzük meg hogy felismerte-e a webcamot a rendszer
dmesg|tail
Ha ezzel megvagyunk és az eszközünket látja a rendszer, akkor telepítsük a motion-t.
sudo apt-get install motion sudo apt-get install ffmpeg sudo atp-get update
Ezután másoljuk át a szokásos módon az eredeti config fájlt a egy előre létrehozott mappába.
cp /etc/motion/motion.conf /home/pi/config/motion/motion.conf
Majd ha ezzel végeztünk akkor nyissuk meg szerkesztésre a config fájlt.
nano /etc/motion/motion.conf
Majd másoljuk be a következő szöveget:
daemon on norm 1 input 8 auto_brightness on framerate 100 height 640 width 480 noise_tune on output_all off post_capture 2 pre_capture 2 output_motion off output_normal on quality 100 snapshot_interval 600 text_left Andy Home text_right %d %b %Y\n%k:%M:%S threshold 1500 4l2_palette 6 videodevice /dev/video0 webcam_localhost off webcam_maxrate 100 webcam_port 8080 webcam_quality 100 target_dir home/pi/motion/ jpeg_filename %Y-%m-%d/%v/%H-%M-%S_%q
Ezek az én beállításaim, persze ezektől el lehet térni, sőt nem is árt ahhoz hogy megértsük melyik beállítás mire való. Ehhez találunk segítséget a motion honlapján itt.
A beállítások között látjuk, hogy van egy „target_dir” nevű paraméter, ennek megfelelően hozzuk létre mi is azt a mappát, amibe el szeretnénk menteni a mozgáskor készített képeket.
sudo mkdir /home/pi/motion cd /home/pi chown root.motion motion chmod 775 motion
Ha ezzel megvagyunk akkor engedélyezzük a motion daemont.
nano /etc/default/motion
Ezután indítsuk el a motion-t.
service motion start
Ha ezzel megvagyunk, akkor nyissunk egy böngészőt, bármelyik másik gépen és a fejrészbe írjuk be a vas IP címét, majd mögé írva a „:8080”-as portot nyissuk meg. („192.168.0.210:8080”).
Mivel ez a mozgás hatására a „motion” képeket készít, ennek a végeredményét meg is tekinthetjük a beállított „target_dir”-ben.
Ha akarunk, akkor állíthatunk a mappához egy ftp elérést, vagy pedig beállíthatjuk azt hogy e-mailt kapjunk ha mozgás történik.
Remélem segítettem ennek az egyszerű programnak a konfigurálásában.